Terpeny w konopiach
14.jpg

Czym są terpeny?

Konopia to cała apteka schowana w roślinie. Dominującym i uderzającym zapachem kwiat domaga się naszej uwagi. Jak się okazuje, cząsteczki odpowiedzialne za ów uderzający aromat ziół potrafią znacznie więcej. Terpeny są odpowiedzialne za niesamowite aromaty produkowane przez rośliny - w tym konopie! Kiedy sommelier przykłada nos do kieliszka z winem, gdy roślinożerne zwierzę doświadcza zapachu świeżo zmielonego pąka, cieszą się zapachem terpenów. Terpeny to cząsteczki aromatu wytwarzane przez wszystkie rośliny, stanowią większość aktywnych składników olejków eterycznych. Terpeny należą do największych i najbardziej zróżnicowanych rodzin związków organicznych występujących na Ziemi. W konopiach indyjskich te żywe cząsteczki są wytwarzane w prawie mikroskopijnych żywicznych trichomach rośliny. Trichomy są lepkimi gruczołami wytwarzającymi olej, które nadają konopi kwiaty o wyglądzie kryształu. Te gruczoły żywiczne są również domem słynnego psychoaktywnego zioła, tetrahydrokannabinolu (THC).

Podczas gdy terpeny zapewniają aromat, cząsteczki takie jak THC, czy CBD, zwane kannabinoidami, nie wytwarzają żadnego zapachu. Terpeny stanowią około 10 do 20 procent objętości żywicy w kwiatach konopi. W naturze występuje ponad 20 000 odmian terpenów, aż 200 z nich występuje w konopiach.

Jak działają terpeny w konopiach?

Terpeny zapewniają tę aromatyczną subtelność, która odróżnia jedną roślinę konopi od drugiej. Cząsteczki pracują razem z kanabinoidami, takimi jak THC czy CBD, zapewniając każdemu szczepowi wyraźny odcisk chemicznego palca.

Terpeny, Satori Time, Czym są terpeny
Badanie z 2017 roku opublikowane w PLOS ONE wykazało, że za produkcję terpenów w marihuanie odpowiedzialna jest imponująca liczba 30 różnych genów. Te liczne markery genetyczne dają konopiom podobną złożoność aromatyczną jak wino, które słynie z szerokiej gamy smaków i zapachów.

Terpeny konopne i ich wpływ na zdrowie

Jak się okazuje, ten sam powód, dla którego cząsteczki terpenów są korzystne dla roślin, może również uczynić je korzystnymi dla zdrowia człowieka. Wiele cząsteczek terpenowych wykazuje właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Jeszcze silniejsze są przeciwutleniacze, chroniące komórki ludzkiego ciała przed uszkodzeniami związanymi ze stresem. To logiczne, biorąc pod uwagę, że niektóre z terpenów mogą chronić rośliny przed promieniowaniem ultrafioletowym Słońca.

Terpeny, podobnie jak CBD, również mają dużą wartość medyczną. Badanie przeprowadzone w 2011 r. Na Northeast Forestry University w Chinach wykazało, że Pinen, jeden z terpenów, pomaga w leczeniu niektórych zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Limonen, inny powszechny terpen, wykazał zarówno właściwości przeciwzapalne, jak i przeciwnowotworowe we wczesnych badaniach. Wykazano również, że pomaga cierpiącym na depresję i pomaga w trawieniu.

Jak terpeny wpływają na ludzki organizm?

Do pierwszych interakcji z terpenami dochodzi w nosie i układzie oddechowym. Podczas wdechu terpeny przemieszczają się w górę nosa i aktywują nerwy węchowe, które przekazują sygnały bezpośrednio do mózgu. Jednak nos nie jest jedynym organem, który reaguje na te cząsteczki. Jest coraz więcej dowodów, z których wynika, że same cząsteczki aromatu mogą wywoływać unikalne reakcje środowiskowe w organizmie człowieka. Te same receptory węchowe, które pozwalają cieszyć się mocnym aromatem konopi, występują również w tkankach ciała. Receptory, które mogą reagować na terpeny roślinne, znaleziono w skórze, płucach, sercu, nerkach, a nawet w … plemnikach! Badanie opublikowane w Frontiers in Physiology wykazało, że cząsteczki zapachowe w bananach i morelach skutecznie rozszerzają naczynia krwionośne w płucach. Cząsteczki aromatyczne wywołały wystarczająco silną reakcję, aby przeciwdziałać skutkom zapalenia, które zwykle obserwuje się u pacjentów z astmą.

Terpeny w kosmetyce

Terpeny na szeroką skalę wykorzystuje się w perfumach, są ważnym elementem kompozycji zapachowych. Używane są również w kremach pielęgnacyjnych, balsamach, płynach do kąpieli czy szamponach do włosów. Jedno jest pewne, terpeny nie tylko pięknie pachną. Uważa się, że nawet niskie, 0,05 % stężenie terpenu w roślinie może mieć właściwości farmakologicznie. Oznacza to, że nawet śladowe ilości tych fitochemikaliów mogą mieć głębokie korzyści dla ludzkiego zdrowia.


Kompleksowy asortyment CBD, olejki CBD najwyżej jakości, susz CBD, urządzenia, akcesoria i przybory do waporyzacji oraz wiele innych.

Wejdź na
SatoriTime.eu


Źródła:

  1. Terpenes. Eberhard Breitmaier. Copyright © 2006 WILEY-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA, Weinheim ISBN: 3-527-31786-4
  2. Związki biologicznie czynne pochodzenia naturalnego. Dr Inż. Tomasz Laskowski, Katedra Technologii Leków i Biochemii, Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej
  3. Wilson RI, Nicoll RA. Endocannabinoid signaling in the brain. Science. 2002;296(5568):678-82.

Słowniczek:

Fitochemikalia - odżywcze substancje roślinne, które mają właściwości ochronne i zapobiegają chorobom. Substancje te służą roślinom do ochrony, ale ostatnie badania pokazują, że mogą one również ochraniać ludzi przed chorobami.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl