Tekstylia z roślin włóknistych
34.jpg

Tkanina konopna to rodzaj materiału, który jest wytwarzany przy użyciu włókien z łodyg rośliny Cannabis sativa subsp.(podgatunek) sativia. Roślina ta była uznawana za źródło wyjątkowo wytrzymałych włókien tekstylnych przez tysiąclecia, ale psychoaktywne właściwości Cannabis sativa subsp. indica i bezpodstawne regulacje prawne utrudniły rolnikom uprawę tej niezwykłej rośliny z przeznaczeniem na produkcję włókna

Systematyka konopi

W zależności od źródeł konopie były klasyfikowane jako jeden gatunek, odrębne gatunki oraz jeden gatunek z wyodrębnioną klasyfikacją na taksony. Choć nadal jest to kwestią sporną, to większości profesjonalnej literatury systematyka konopi przedstawia się następująco:

Rodzina: Cannabaceae Endl.

Gatunek: Cannabis sativa L.

Podgatunek:

  • Cannabis sativa subsp.(podgatunek) sativa - gatunek uprawny, typowo włóknisty. W obrębie tego podgatunku (lub w zależności od systematyki- jako osobny takson) można wyróżnić również konopie dzikie - odmiana Cannabis ruderalis.
  • Cannabis sativa subsp. indica - podgatunek monotypowy dla środkowej Azji.

Znaczenie konopi włóknistych

Od tysięcy lat gatunek Cannabis sativa był uprawiany z dwóch głównych powodów. Roślina była wykorzystywana w obrzędach religijnych oraz do produkcji włókna na przędzę konopną. Wybitni botanicy uważają, że to tutaj doszło do rozłamu charakterystycznych cech pierwotnego gatunku i wytworzenia się taksonomicznych podgatunków - ras.

Znaczenie tekstylne mają jedynie konopie włókniste. Konopie siewne uprawne (Cannabis sativa - sativa) zostały tak wyprowadzone przez lata upraw w taki sposób, że ich budowa łodygi (pal osiowy) pozwala na uzyskanie znakomitej jakości długiego i wytrzymałego włókna naturalnego, które jest coraz bardziej doceniane i wraca do łask branży tekstylnej.

Czym charakteryzują się tkaniny konopne?

Tkaniny z konopi są niezwykle wytrzymałe i odporne na przetarcia. Włókna konopne, z których są wykonane, uznaje się za jedne z najsilniejszych naturalnych włókien roślinnych na świecie!

Tkaniny z konopi nie uczulają. Odzież konopna jest hipoalergiczna i nie powoduje podrażnień skóry. Ubrania z konopi uchodzą za jedne z najzdrowszych tkanin dla człowieka. Doskonale regulują wilgotność, oddychają i nie przepuszczają promieni ultrafioletowych.

Materiały w zależności od obróbki są niezwykle miękkie i delikatne w dotyku. Wyjątkowo długo zachowują swoją strukturę i barwę.

Tkaniny konopne są ekologiczne i biodegradowalne. Do uprawy konopi wystarczy jedynie woda, gleba i słońce. Rośliny podczas wzrostu wiążą ogromne ilości dwutlenku węgla z powietrza, co jest ich dodatkowym eko-atutem.

Wielki powrót roślin włókienniczych

Materiały konopne ponownie zaczynają odgrywać ważny udział w przemyśle włókienniczym. Coraz częściej można spotkać kompletne ubrania i designerskie wstawki. Obok konopi istotną rolę pełni inna roślina włókiennicza - len.

Len podobnie jak konopie jest uprawiany ze względu na cenne i wytrzymałe włókno bardzo przypominające to konopne.

Na szczególną uwagę zasługują organizery STASH LOGIX do przechowywania akcesoriów, których zewnętrzny materiał jest wykonany właśnie z naturalnego włókna roślinnego. Możemy w nich bezpiecznie przechowywać swoje lekarstwa - mają szyfrowany kod, który możemy przeprogramować. Nie uwalniają zapachu - specjalny system zabezpieczeń w postaci woreczka z aktywnym węglem pochłaniającego niechciane zapachy oraz systemu uszczelek, który zapobiega wydostawaniu się zapachów na zewnątrz pojemnika.

Dzięki tym torbą do przechowywanie rozmaitych rzeczy wszystko będziesz mieć bezpieczne, posegregowane i łatwo dostępne w jednym miejscu.


Kompleksowy asortyment CBD, olejki CBD najwyżej jakości, susz CBD, urządzenia, akcesoria i przybory do waporyzacji oraz wiele innych.

Wejdź na
SatoriTime.eu


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl