Krótka historia konopi
16.jpg

Historia marihuany

Roślina konopi przez wiele tysiącleci była uznawanym na całym świecie lekarstwem. XX wiek nie był jednak dla niej łaskawy, powstały rozmaite regulacje ograniczające jej dostępność. Od kilkunastu lat zmienia się postrzeganie konopi, badania potwierdzają jej niezwykłe właściwości zdrowotne, a regulacje prawne w wielu krajach stają się coraz mniej restrykcyjne. Konopie powoli są „odczarowywane”, na ulicach miast w wielu krajach można już trafić na legalnie działający sklep z konopiami. Prawdziwa historia konopi zaczęła się co najmniej 10 tysięcy lat temu. Dzięki przekazom sięgającym starożytnych imperiów, takich jak Rzym, Egipt i Chiny, możemy spojrzeć na najnowsze wydarzenia prawne i kulturowe z szerszej perspektywy historycznej.

Historia konopi w Polsce

Historia konopi siewnej w Polsce sięga czasów prasłowiańskich. Z nasion konopi Słowianie wyciskali olej, natomiast z łodyg pozyskiwali włókna do tkanin i sznurów. Słowianie znali także to duchowe zastosowanie konopi, była ona nazywana magiczną rośliną, można więc też chyba mówić o bogatej historii marihuany w Polse. Konopia polska była wykorzystywana do przyrządzania obrzędowej potrawy „Siemieniatki", czyli zupy z siemienia konopnego. Konopie wykorzystywano do rozmaitych obrzędów kultowych, a także w lecznictwie. Pierwszym Polakiem, który opisał halucynogenne działanie konopi był lekarz i botanik Szymon Syreniusz. Twierdził, że po ich zażyciu mogą pojawiać się wizje i zmiany nastroju. W 1613 r. opisywał, że w bitwach toczonych na wschodzie, żołnierze dodają sobie odwagi czyniąc z kwiatu konopnego „ masłoki rozmaite, jedne dla wesołego serca i dobrej myśli [...] inne dla miłości".

Ważne daty w historii konopi

⋅ 8000 p.n.e. Tajwan

Na obszarze dzisiejszego Tajwanu wykorzystywano sznurek konopny w garncarstwie.

⋅ 6000 p.n.e. Chińska historia konopi

W Chinach nasiona oraz olej z konopi wykorzystywano do produkcji żywności.

⋅ 2737 pne: Cesarz Shen-Nung

Najstarszy odkryty zapis potwierdzający wykorzystywanie marihuany jako produktu leczniczego. Cesarz Shen-Nung zatwierdził właściwości lecznicze w przypadku ponad 100 dolegliwości, takich jak dna moczanowa, reumatyzm i malaria. Tu zaczyna się historia konopi, jako lekarstwa.

⋅ 2000-1400 pne: Scytowie

Ludy indoeuropejskie używały konopi w łaźniach parowych, a także paliły jej nasiona w rytuałach pogrzebowych.

⋅ 2000-1000 pne: Atharva Vedas

Konopie indyjskie zostały opisane w tych hinduskich tekstach religijnych jako „źródło szczęścia”, „dawcy radości” i „przynoszący wolność”. Konopie były palone podczas nabożeństw i rytuałów religijnych.

⋅ 2000-1000 pne: Medycyna ajurwedyjska

Powszechne używanie konopi do celów religijnych pomogło odkryć na nowo jej właściwości prozdrowotne. W tym okresie konopie stosowano w leczeniu dolegliwości takich jak epilepsja, wścieklizna, lęk i zapalenie oskrzeli.

⋅ 1550 pne: Egipska historia konopi

Egipski papirus Ebersa z tego okresu zawiera informację, że konopie mogą leczyć stany zapalne.

⋅ 1213 pne: Ramzes II

Pyłek konopi został odkryty w mumii Ramzesa II, faraona egipskiego, zmumifikowanego w 1213 rpne.

⋅ 900 pne: Asyryjczycy

Wykorzystywali psychotropowe działanie konopi w celach rekreacyjnych i medycznych.

⋅ 450-200 pne: medycyna grecko-rzymska

Lekarz Dioscorides przepisywał konopie na bóle zębów i uszu. Grecki doktor Claudius Galen zwrócił uwagę na szeroką konsumpcję w całym imperium. Konopia była używana również do łagodzenia bólów porodowych przez kobiety z rzymskiej elity.

⋅ 207 n.e.: Hua T’o

Pierwszy lekarz opisujący konopie jako środek przeciwbólowy. Użył mieszanki konopi i wina do znieczulenia pacjentów przed zabiegiem chirurgicznym.

⋅ 1000 ne: Arabska historia konopi

Arabscy ​​uczeni al-Mayusi i al-Badri uważają konopię za skuteczną w leczeniu padaczki.

⋅ 1025 ne: Awicenna

Średniowieczny perski pisarz medyczny publikuje „Kanon medycyny Avicenny”, stwierdzając, że konopie są skutecznym lekiem na obrzęk, rany zakaźne i silne bóle głowy. Jego prace były szeroko badane od XIII do XIX wieku i wywarły duży wpływ na zachodnią medycynę.

⋅ 1300 ne: Arabscy ​​kupcy

Arabscy ​​kupcy sprowadzają konopie indyjskie do Afryki Wschodnie. Jest stosowana w leczeniu malarii, astmy, gorączki i czerwonki.

⋅ 1500 ne: Hiszpański podbój – Historia konopi za oceanem

Hiszpanie przywieźli konopie do obu Ameryk, gdzie była używana do tworzenia lin lub ubrań. Po latach konopie zaczęły być stosowane jako lek psychoaktywny i leczniczy.

⋅ 1798: Napoleon

Napoleon sprowadził konopie z Egiptu do Francji. Badano jej działanie przeciwbólowe i uspokajające. W tym czasie konopie indyjskie były stosowane w leczeniu kaszlu i żółtaczki.

⋅ 1839: William O’Shaughnessy

Irlandzki lekarz William O’Shaughnessy wprowadził terapeutyczne zastosowania konopi do medycyny zachodniej. Doszedł do wniosku, że jej stosowanie nie ma negatywnych skutków leczniczych, co poskutkuje gwałtownym wzrostem zastosowania rośliny w przemyśle farmaceutycznym.

⋅ 1900: Medyczna konopia

Medyczne konopie były stosowane w leczeniu nudności, reumatyzmu i bólu porodowego. Był to lek dostępny bez recepty, a apteki sprzedawały leki na bazie marihuany o nazwie „lekarstwo Piso” lub „lekarstwo na kaszel jednego dnia”.

⋅ 1914: Harrison Act

Używanie narkotyków zostało uznane za przestępstwo w USA na podstawie Harrison Narcotics Tax Act w 1914 r.

⋅ 1937: Ustawa podatkowa dot. marihuany - historia marihuany na zakręcie

Ustawa podatkowa dot. marihuany zakazała używania i sprzedaży marihuany w Stanach Zjednoczonych.

⋅ 1964: Odkrycie THC

Strukturę molekularną THC, aktywnego składnika marihuany, odkrył i zsyntetyzował izraelski chemik dr Raphael Mechoulam.

⋅ 1970: Konopie sklasyfikowane jako lek z harmonogramu 1

Konopie indyjskie zostały sklasyfikowane w USA jako lek z harmonogramu 1, co ograniczyło dalsze badania nad rośliną. Został wymieniony jako „nieakceptowany do użytku medycznego”.

⋅ 1988: Odkryto układ endokanabinoidowy

Odkryto receptory kannabinoidowe CB1 i CB2. Dziś wiemy, że są jednymi z najliczniejszych neuroreceptorów w układzie nerwowym.

⋅ 2000-2018: Legalizacja marihuany medycznej

Rząd Kanady i władze poszczególnych stanów USA, zaczynają legalizować pochodzącą od licencjonowanych producentów marihuanę do celów medycznych.


Kompleksowy asortyment CBD, olejki CBD najwyżej jakości, susz CBD, urządzenia, akcesoria i przybory do waporyzacji oraz wiele innych.

Wejdź na
SatoriTime.eu


Źródła:

  • https://www.medmen.com/blog/guides/a-brief-history-of-cannabis
  • http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S1516-44462006000200015&script=sci_arttext&tlng=pt
  • https://doi.org/10.1002/cbdv.200790144
  • Cannabis and Cannabinoids: Pharmacology, Toxicology, and Therapeutic Potential Autor: Ethan B Russo

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl