Jak długo THC utrzymuje się w organizmie?
56.jpg

Substancji THC nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest ona głównym składnikiem marihuany i odpowiada za uczucie odurzenia... THC to kannabinoid, który budzi duże kontrowersje. Jedni nazywają go narkotykiem, inni skutecznym lekarstwem. Choć zdania są podzielone, jedno wiemy na pewno – mieszanka o stężeniu THC większym niż 0,2%, nie powinna się znaleźć w naszej kieszeni. Mimo to często pojawia się pytanie, jak długo THC utrzymuje się w organizmie? Jak działa i ile utrzymuje się THC we krwi, w moczu, w ślinie? Naukowcy znaleźli już odpowiedź, więc co na temat THC mówią badania?

Jak działa THC?

THC wpływa na receptory mózgowe i prowadzi do wielu procesów chemicznych w naszym organizmie. Działa on na układ nerwowy i wysyła mylące sygnały do komórek tworzących tkankę nerwową w mózgu. THC oddziałuje tam, gdzie znajdują się komórki odpowiedzialne za wydzielanie dopaminy, zmienienia aktywność komórek, co powoduje objawy odurzenia – zniekształcone postrzeganie rzeczywistości, zaburzenia pamięci, dezorientację, lęki, senność, uczucie zmęczenia i wiele innych.

Ile utrzymuje się THC w organizmie?

Wiele osób zastanawia się, ile utrzymuje się THC w organizmie? Ile czasu musi minąć, aby testy nie mogły już wykryć obecności THC? Niestety, jednoznacznej odpowiedzi nie ma, gdyż wszystko zależy od wielu czynników indywidualnych. Znaczenie ma częstotliwość zażywania, dawki, a nawet metabolizm. Naukowcy określili jednak średni czas, ile utrzymuje się THC w organizmie, w zależności od częstotliwości zażywania.

THC w organizmie

Podczas analizy moczu wykrywa się metabolit THC, czyli THC-COOH. Substancja ta może utrzymywać się w organizmie bardzo długo. Dlatego pozytywny wynik testu, nie świadczy o tym, że badany jest pod wpływem narkotyku, ale o tym, że miał z nim kontakt w ciągu ostatnich kilku lub kilkunastu dni. Okres, przez jaki można wykryć THC w organizmie, waha się od 4 do 67 dni! Im częstszy kontakt z marihuaną, tym dłuższy czas wykrywalności THC w organizmie.

THC ma skłonność do kumulowania się w ustroju, dlatego nawet po zażyciu jednorazowej dawki, wykrywalność może sięgnąć nawet 2 tygodni. Całkowite usunięcie z organizmu może natomiast potrwać nawet kilka miesięcy. Obecność THC w organizmie można sprawdzić na podstawie badania moczu, krwi, śliny, a nawet… włosów. Związek najkrócej utrzymuje się w ślinie, nieco dłużej we krwi, a najdłużej w moczu.

THC w moczu

Analiza moczu to najpopularniejsza metoda na wykrycie substancji THC. Według wyników opublikowanych przez NDCI, w przypadku pojedynczego lub sporadycznego użycia, THC w moczu wykryć można przez 1-3 dni. Czwartego dnia stężenie spada zwykle poniżej 50 ng/mL i staje się niewykrywalne przez standardowe testy. Przy częstym spożywaniu THC czas wykrywalności może wydłużyć się nawet do 27 dni. Liczne źródła podają jednak, iż jest szansa, że już 10 dnia stężenie może spaść poniżej 50 ng/mL, ale pewności nie ma…

Przy regularnym, przewlekłym używaniu marihuany w dużych ilościach, wykrycie metabolitów THC w moczu, możliwe będzie nawet do 67 dni. Miała jednak miejsce ekstremalna sytuacja, gdy THC wykryto nawet 95 dni po ostatnim użyciu!

THC we krwi

THC we krwi utrzymuje się krócej niż w moczu. Przy umiarkowanym, sporadycznym paleniu marihuany THC utrzymuje się we krwi przez 2-3 dni. Przy częstym, codziennym używaniu do 2 tygodni. Po tym czasie stężenie THC we krwi spada zwykle poniżej poziomu wykrywalności.

THC w ślinie

W aptekach dostępne są również testy wykrywające obecność THC w ślinie, które pozwalają wykryć obecność kannabinoidów do 72 godzin od użycia. Z tych testów korzysta głównie policja podczas kontroli kierowców.

Jak szybko zmniejszyć stężenie THC we krwi i w organizmie?

W sieci znajdziemy wiele pytań o to, jak można przyśpieszyć metabolizowanie THC, aby szybko pozbyć się go z organizmu. Porad jest wiele. Najpopularniejsza wskazówka mówi o piciu dużej ilości płynów, aby rozcieńczyć mocz. Cóż, może się to oczywiście okazać pomocne, ale czy test wskaże wynik negatywny? – Tego nigdy nie wiemy… Aby mieć pewność, nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość. Dlatego zamiast THC zdecydowanie zalecamy stosowanie CBD, który ma wszystkie zalety THC, ale pozbawiony jest jego wad…  użyj kodu: Start15% na cały koszyk zakupów w Satoritime

Wejdź na
SatoriTime.eu


Źródła:

  1. https://www.ndci.org/sites/default/files/ndci/THC_Detection_Window_0.pdf ;;
  2. www.leafscience.com 
  3. https://abczdrowie.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl